Oddajemy krew – zasady

21 czerwca 2020 r. w krwiobusie, który stanie na parkingu przy kościele pw. św Faustyny w Grodzisku Wlkp., odbędzie się kolejna zbiórka krwi.

Z uwagi na panującą pandemię wirusa Covid-19 prosimy, aby do oddania krwi zgłaszały się wyłącznie ZDROWE OSOBY (bez jakichkolwiek objawów infekcji), które w ostatnich 14 dniach nie przebywały poza granicami kraju, ani nie miały kontaktu z osoba zakażoną wirusem lub objęta kwaratanną! W celu minimalizacji ryzyka zarażenia prosimy również aby krwiodawcy przychodzili do punktu zbiórki bez osób towarzyszących. Rejestracja dawców odbywać się będzie od godziny 9.00 do 14.00. (zbiórka od  godz. 9.00 do 15.00).

W związku z wprowadzonymi ograniczeniami dotyczącymi przemieszczania się ze względu na ryzyko zarażenia się wirusem Covid-19, w miesiącu kwietniu i maju b/r znacznie zmniejszyła się liczba osób oddających krew. Zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych, lecz w szczególności posiadaczy grup krwi na które obecnie jest największe zapotrzebowanie: O Rh-, A Rh+, A Rh- oraz B Rh-.

Krew mogą oddawać osoby zdrowe pomiędzy 18, a 65 rokiem życia i ważące powyżej 50 kg. Należy posiadać przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem pesel, aby mógł się zarejestrować.

W ankiecie, którą wpienienia potencjalny krwiodawca są zawarte podstawowe pytania, które pozwalają mu zorientować się o swoim stanie zdrowia, a lekarzowi w sposób kompetentny odpowiedzieć, czy ten dawca może oddać krew. Choroby, które wykluczają z oddania to np. padaczka, przewlekłe zapalenie płuc, astma, poważne choroby serca, skóry, np. łuszczyca, bielactwo nabyte. Krew ma pomóc naszym pacjentom, dlatego kwalifikacja musi być na tyle rzetelna, żeby nie było ryzyka przeniesienia chorób wirusowych – zapalenia wątroby typu C, typu B. HIV-u, kiły czy innych schorzeń, które ewentualnie mogą wpłynąć na zdrowie i stan pacjentów.

Warto też pamiętać, że nasza krew naprawdę jest potrzebna, bo do tej pory nie udało się wyprodukować jej sztucznego odpowiednika. Krwią może podzielić się tylko człowiek z drugim człowiekiem. Oddaj krew i uratuj komuś życie!